Vallon d'Arche Montagne Saint-Emilion 2019 - bordói a Lidlből
Mi jut eszembe Bordeaux-ról? Nehéz ügy. Champagne-t kibogarásztam, ott felfedezhető egyfajta logika. Vannak nagy házak, meg persze kisebbek is. Megvan a legtöbb háznál az alap tétel, a non-vintage cuvée, aztán indul a móka felfelé, jönnek az évjáratosak, Blanc de Blancs-ok, esetleg Blanc de Noir-ok, vagy még valami speciális, a vége meg a prestige cuvée, mint mondjuk a Comtes de Champagne a Taittingernél, vagy a Grand Siécle a Laurent Perriernél. Itthon nem kapni semmi "márkásat" 20 ezer alatt, max akcióban. Persze vannak különböző kifizethetőbb árú, "sajátmárkás" tételek, de nem ez a jellemző.
Ezzel szemben Bordeaux tök más. Nem töltöttem még annyi időt a dologgal, hogy megértsem, hogyan működik itt a rendszer, de jócskán vannak furcsaságok. Volt 1855-ben valami osztályozás, amikor 5 kategóriába soroltak házakat, ami azóta is megvan. Ez nem a borvidék egészére igaz, viszont a leghíresebb, Médoc nevű rész vörösboraira igen. Van például az első kategória amit öt ház képvisel, itt egy forgalmi tétel simán a félmilliós kategóriában van, és akkor ne is beszéljünk az akár sok milliós gyűjtői tételekről. Ez számomra teljes agymenés, és hogy őszinte legyek több okból az érdeklődési körömön kívül esik ez a dolog.
És akkor ott van a másik fele. Láttam már 1000 forintért is Bordeaux-i bort, de 1500-ért stabilan lehet kapni az Aldiban és a Lidlben is. Őrület, nem? Bordeaux talán a világ leghíresebb borvidéke, és egyébként hatalmas, 110 ezer hektár. Ezzel szemben a Soproni borvidék 1250 hektár, de a Villányi is mindösszesen kétszer ennyi. Ez talán valahol megmagyarázza, hogy miért ilyen széles a paletta, de engem valahol mégis zavar. Egy dolgot megállapítottam: a legolcsóbb és "legjellegtelenebb" bordói borok csak Bordeaux vagy Bordeaux Superior felirattal mennek, ahogy szintet lépünk egyre inkább megjelenik a ház, és/vagy a konkrét termőhely, Bordeaux jelenléte a címkén már kevésbé lesz hangsúlyos.
Jelen tételt a pár hete polcra rakott francia kínálatból vásároltam a Lidlben 2699 forintért. Nem ez volt a kínálat legdrágább tétele, de több szempontból szimpatikus lett. Montagne Saint-Emilion, tehát magyarul Saint-Emilion hegy ahonnan a bor származik, itt csak vörösbort készítenek. Nincsen rajta semmilyen "satő", úgy realizáltam, hogy ez egy szövetkezeti bor hasonlóan a nem olyan rég kóstolt neckenmarkti Kékfrankoshoz. Két dolog is pozitív számomra: az egyik az évjárat, ugyanis 2019-es, vagyis vélhetően kapott némi palackérlelést is - amit egyébként a dugón látható sötét szín is alátámaszt. Apropó dugó: nagyjából szilikondugót vártam, ehhez képest Diam dugóval volt lezárva ami egy igen magas minőségű termék. A másik dolog amivel szimpatizálok, hogy a hely kifejezetten Merlot hangsúlyos, és a Franc itt a második a sorban, a Médoc-ra jellemző Cabernet Sauvignon itt szinte már-már elhanyagolható területen terem csak. Persze konkrét információkra ne számítsunk a borral kapcsolatban, ennyivel - és a 14%-os alkohollal be kell érni.
A bor színe bordó - talán nem véletlen, ugyanis ha belegondolunk, egyértelmű lesz, hogy a szín a megnevezését az innen származó borról kapta. Emellett elmondható, hogy a bor kimondottan vastag és picit már-már barnás. Illatában jönnek a gyümölcsök, picit szilvás, cseresznyés, mellette ott van egy kis tejcsokoládé is. Ízében érett cseresznye és fekete szeder mutatkozik. A tanninok szárítanak, de mellette kellemesen integrálódtak. Érezni benne a Merlot hangsúlyosságát, számomra ez elősegíti, hogy a korty kellemesen csúszik.
Mit mondjak így a végére? Sikerült olyat választani a kínálatból, ami megfelel az ízlésemnek. Hasonló áron volt az Ikon Cabernet Sauvignonja, és ha választani kéne, akkor sokkal inkább ezt venném újra, mint azt. Nem kell ezt túlragozni: ez lecsúszik és töltök még egy pohárral, amazt viszont megszenvedtem, nem jött be a fűszeressége. Persze nem innám minden este, és őszintén szólva hozzám a magyar vörösborok ízvilága közelebb áll, valamint szeretek részletesen tájékozódni, valamint a termelő egyfajta ismerete sem elhanyagolható tényező. Persze Bordeaux nem véletlen Bordeaux, itt évszázadok óta be vannak rendezkedve a bortermelésre, így elvárható, hogy nagy tömegekben, kifizethető áron tudjanak normális, és jól fogyasztható bort adni. Aki belebotlik, és fogékony az effajta vörösökre, az nyugodtan vegyen belőle egy palackkal, nem fogja megbánni.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése