Előhang - tavaszi borkóstoló

Az ember szeret egyedül, illetve kisebb társaságban is bontani valamit és kóstolgatni, de egyre inkább arra jövök rá, hogy én kifejezetten szeretek kóstolót tartani, nekem is különleges élmény ez. Van mindig 1-2 palack, amire úgy gondolom, hogy jó lenne közösségileg kóstolni ezeket, és izgalmas dolog egy teljes tematikát kitalálni emellé, hogy aztán egyfajta egésszé, lendületesen felépített borsorrá álljon össze a történet.

Az előző kóstolón volt két opcionális palack, és mivel nem voltunk hozzá elegen, ezeket nem bontottam meg. Most részben ezek köré szerveztem a kóstolót, és jött még időközben innen-onnan ez-az, aminek segítségével kikerekedett a borsor.

1. blokk - karakteres fehérek
 - Chateau Dereszla Tokaji Brut pezsgő
 - Chateau Dereszla Tokaji Furmint Oak Selection 2023
 - Gilvesy Szent Győrgy-Hegy Rajnai Rizling 2023

Voltak a kezdetekben tokaji fehérboros próbálkozásaim, de nem igazán jött be az ízvilág akkor, fiatalon. Aztán a pezsgőn keresztül sikerült "újra eljutnom" Tokajig, és voltak tételek, amiket kifejezetten megszerettem. Úgy gondolom, hogy a magyar tradicionális pezsgő alapját - tehát amikor nem Champagne-i kaptafára készítik - sikerült Furmint alapra lerakni, és Kreinbacherék mellett ebben jelentős részt vállalt Tokaj is. Ez a pezsgő Furmint mellett Hárslevelűt is tartalmaz, és szerintem igen kiváló, volt hozzá szerencsém már, és nagyon szerettem. És ha már Tokaj, és Furmint, ugyan a Furmint február már elmúlt, úgy gondoltam, hogy jó kombinációt fog alkotni egy csendes Tokaji Furminttal. Egy hordós fehér más, mint a napjainkban megszokott és gyakran fogyasztott, acéltartályos, reduktív fehérei. Nagyon rég nem ittam ilyet, és azt is csak talán egyszer-kétszer, most újra megpróbálkozom vele.

A folytatásnak egy Rajnai Rizlinget választottam a Badacsony és Tapolca között elhelyezkedő Szent Győrgy-hegyről. Ez ugyan nem hordós tétel, ellenben organikus művelésű területekről származik, és a reduktív, acéltartályos érlelés érlelés elősegíti azt, hogy a vulkanikus termőhely adottságai intenzívebben megjelenjenek a borban. Életemben nem ittam még Rajnai Rizlinget, így nagy izgalommal várom az első találkozást a fajtával.

Átvezetés
 - Eszterbauer Fuxli Szekszárdi Siller 2023

A rozét gyakran bekategorizálják a fehér- és a vörösborok közé. Ez persze csak maximum fél igazság. Ellenben ha a sillert kategorizáljuk a rozé és a vörös közé, abba nem lehet belekötni. A rozé úgy készül, hogy a must a színt adó héjról hamar leválasztásra kerül, a vörösbor esetében viszont 2-3 hétig is héjon van az erjedő must. Ezek után már kitalálhatjuk, hogy a sillernél ez az időtartam van a rozé és a vörös között, ezáltal nyeri el a bor a rozéknál sötétebb, de még mindig nem vörösboros színét. Sopronban ez a műfaj nem jellemző, így eddig nekem kimaradt - Szekszárdon viszont annál inkább, és ha már Szekszárdi Siller, akkor mi más lehetne a bor meghatározó fajtája, mint Kékfrankos. Erre a találkozásra évek óta készülök, most úgy tűnik, hogy el fog jönni.

2. blokk - gyümölcshangsúlyos vörösborok
 - Etyeki Kúria 'Kúria Red' 2021 - Sopron
 - Sauska Kékfrankos 2020 - Villány

Az Etyeki Kúria új, soproni pincészetében tett látogatásomról nem régen írtam, és erről a borról is volt szerencsém mesélni. Azért került be a Kúria Red a sorba, mert nagyon impozáns számomra az Etyeki Kúria soproni szerepvállalása, valamint egyre inkább arra jövök rá, hogy kifejezetten keresem ezeket a gyümölcshangsúlyos vörösöket, és ezért szeretném megmutatni borbarátaimnak, bízva abban, hogy nekik is új és pozitív élményt fog nyújtani.

A Sauska Kékfrankos abból a szempontból ígérkezik érdekesnek, hogy a melegebb vidék miatt egész más karakterű Kékfrankosok készülnek Villányban, mint Sopronban vagy Egerben, holott igazán nagy hangsúlyt nem kap ott a fajta. Soproni, valamint Sopron környéki osztrák Kékfrankost az utóbbi két kóstolón négyet is volt szerencsénk kóstolni, ezért most itt az idő, hogy egy ilyen is a poharunkba kerüljön.

Átvezetés
 - Juhász Gesztenyés Egri Merlot Superior 2019

Egerrel kapcsolatban szintén nincsen nagy tapasztalatom, olyan szempontból hasonlít Sopronra, hogy mindkét borvidék relatív északabbra van, így hűvösebb karakterű borokat készítenek mindkét helyen. A Merlot nagy kedvencem, a három Bordeaux-i világfajta közül nálam a top, melyet az eleganciája miatt kedvelek annyira. Ezt a bort azért találtam izgalmasnak, mert úgy gondolom, hogy a kedvenc fajtákkal érdemes kísérletezni több borvidékről is, és erre egy ilyen Superior kategóriás tétel jó alapot adhat.

3. blokk - Bordeaux-i típusú házasítások
 - Ikon Genezis 2020 - Balatonboglár
 - Mészáros Pál Ohmerops 2020 - Szekszárd
 - Günzer Zoltán Ördögárok 2019 - Villány

Bordeaux három meghatározó fajtája a Cabernet Sauvignon, a Merlot és a Cabernet Franc, ebből is az első kettő jellemző ott igazán. Ezek a fajták itthon is népszerűek, a Franc viszont Villányban kiemelkedő szerepre lelt. Emellett ezek a fajták képesek meghálálni a kis hordós érlelést, úgyhogy ez is abszolút jellemző Bordeauxban és itthon is. Úgy gondolom, hogy méltó befejezés lesz három Bordeaux-i jellegű házasítást kóstolni különböző magyar borvidékekről, egyre délebbre haladva.

A Balatonboglári Ikon pincészet implementációjában a kétharmad arány Cabernet Sauvignon viszi a főszerepet, a maradék harmadot is főleg a Merlot alkotja kevés Franc közreműködése mellett. Ez a koncepció leginkább Bordeaux leghíresebb részére, bal parton lévő Médoc-ra jellemző. A bor a Borigo magazin tesztjében 90 pontot kapott, így izgalommal várom, remélem javítanak a Cabernet Sauvignonnal kapcsolatos csalódásom után.

Szekszárdra továbbmenve Mészáros Pál az ikonikus gyurgyalagról nevezte el eme borát, az Ő verziója a történetre egyazon dűlőből származó szőlőkből készül. Az arányok hasonlóak a Genezishez: a Sauvignon viszi a prímet Merlot szekundálás mellett, viszont pontos adatok nem ismertek. Érdekesség itt az inkább Villányra jellemző, nagyon magas, 15,5%-os alkoholtartalom, kérdés, hogy ez mennyire tudott jól integrálódni a borba.

A Villányi Ördögárok dűlőt elsősorban a testvér, Tamás dűlőszelektált Merlotja kapcsán van szerencsém ismerni. Most a másik Günzeren lesz a sor, akinek eme Bordeaux-i házasítása a jobb partra jellemző, Merlot alapú, mely 60%-ot tesz ki, 30% Franc és némi Sauvignon mellett. Mészáros Pál esetében megjegyeztem a magas alkoholt, itt ez csak 14%, ami legalább annyira meglepő, mivel a testvér esetében nem ritkák a 15-16% környéki alkohol térfogatszázalékok sem.

Abban bízom, hogy aki ígérte, hogy jön, az ténylegesen is ideér, és akkor a 10 palack bort érdemes lesz felnyitni, nem kell húzni a sorból semmit. A végére - ha lesz még rá igény, vannak ötleteim, majd meglátjuk. Mindenesetre én nagyon várom a kóstolót, illetve azt is, hogy a borok hogy fognak teljesíteni, kinek mi fog jobban, illetve kevésbé ízleni.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Weninger vertikális kóstoló - 2025. január 17.

Látogatás az (Etyeki) Kúria soproni pincészetében

Szubjektív pezsgőpiaci mustra