Champagne Esterlin Cléo Blanc de Blancs Brut - prestige cuvée 10€ alatt

Két éve ősszel a pápai Lidlben vettem 5 palack Comte de Senneval névre hallgató - úgymond sajátmárkás Champagne-t. Az ideológia az volt, hogy 5 palackot veszek egy Moët & Chandon Imperial vagy Veuve Clicquot áráért, ugyanis akkor úgy véltem, hogy a 4285 forintos árával életem legolcsóbb Champagne-jára teszek szert. Tévedtem.

Korábban említettem, hogy járok a Hoferba vásárolni (mely az Aldi osztrák megfelelője), és néha borból vagy pezsgőből is kerül a kosárba. Ezt a Champagne-t többször nézegettem és ugyan elsőre nem vállaltam be de idővel beadtam a derekam. Feltűnő volt a Hoferhoz mérten meglepően részletes cimke, mivel a dozázs mellett a pezsgősítés (Tirage) és a degorzsálás dátuma is fel van tüntetve - a kettő között eltelt 11 év. Kis Google-zás után kiderült a másik érdekes tény, hogy, hogy az Esterlin egy kisebb Champagne ház, és nem egy fantázianév, mely egy nagy multi termékét rejti. Az izgalmakat fokozza, hogy a Cléo az Esterlin ház prestige cuvée-ja ami viszont relatív olcsón, a nagy házak belépő, NV cuvée-jéhez hasonló áron megy. De mit is keres egy prestige cuveé ennyire nyomott áron a Hofer polcain?

Hogy egészen precízek legyünk a két termék nem teljesen azonos, két dologban egészen biztosan különbözik. A ház weboldalán szereplő ital évjáratos, eme viszont nem, és csak egy egyszerű Champagne feliratos arany színű kapszulát kapott. Hogy a 2011 nyarán töltött és 2022 nyarán degorzsált nedű ugyanabból a 2010-es alapborból készült-e, vagy sem, nem tudhatjuk. Blanc de Blancs tehát 100% chardonnay a szőlő, és 8g/l dozázst kapott. További különlegesség, hogy az alapbor jelentős része fahordóban készült - szintén nem tudom, hogy az általam fogyasztott pezsgőre is igaz-e, de úgy érzem, hogy igen.

Az árra visszatérve emlékeim szerint először 19,99 euróért adhatták, aztán sokáig 17,99 euróért ment, illetve arra következtetek, hogy inkább nem, mint igen. Ezt unhatták meg az osztrákok, és úgy döntöttek, hogy kiszórják a terméket, és így leárazták 9,99 euróra, mely akkor 4000 forint alatt volt, úgyhogy természetesen bevásároltam belőle - jó lesz az néha-néha bontani - és persze ajándéknak is.

Pohárba töltve színe világos, szalmasárga pici zöld reflexióval, szépen gyöngyöző közepes buborékokkal. Illatában támad egyfajta virágos édesség, talán hársfavirág vagy hasonló lehet. ugyanakkor olajos magvak is megjelennek. Íze citrusosan savanykás és kellemesen fanyar, zöldalmás jegyeket vélek felfedezni, ugyanakkor nem túl komplex. Számomra az édessége is rendben van, én kedvelem ezt a 8g körüli mennyiséget. Kellemes, jó ívású pezsgő, mely kívánja, hogy újra töltsek a pohárba.

A korábbi kérdésre nehéz magyarázatot találni. Lehetséges, hogy időnként beragad egy-egy tétel valahol, esetleg nem sikerül annyira jóra, mint szerették volna, és ilyenkor megkeresik a helyét, hogy hová tudják nyomott áron eladni és a legkisebb deficittel kiszállni belőle, minthogy tárolgassák, esetleg nincs is helyük neki. Néha van ilyen, a szemfüles fogyasztó számára szerencsés forgatókönyv.

És hogy mennyire jó ez a pezsgő? Ittam néhány féle kedvező árú Crémant-ot Alsace-ből vagy a Loire völgyből, nekem azoknál határozottan jobb. Próbálgattam tradicionális módon készített magyar pezsgőket is kedvező áron - itt egyébként probléma a nagy szórás a minőségben - nem meglepő módon zömüknél jobban ízlik. Egy Kreinbacher megbízható minőség, de árban legalább a duplája - ennek eredeti ára környékén van. Kóstoltam különböző neves Champagne-kat többszörös áron - nekem ez a tétel nem hozza az ott megszokott szintet, de nem is várom el tőle. Én mindenesetre örülök, hogy betáraztam belőle néhány flaskával.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Weninger vertikális kóstoló - 2025. január 17.

Látogatás az (Etyeki) Kúria soproni pincészetében

Szubjektív pezsgőpiaci mustra