Kreinbacher Extra Dry - stabil buborékok
Hol is kezdjem...? A Kreinbacher volt számomra, amely megváltoztatta a pezsgőről alkotott képemet. Kétszer is voltam kóstolón, ismerem a ház buborékos sorát egy-két kivételtől eltekintve. Itthonra az Extra Dry-t szoktam venni. Hogy miért? Többnyire áruházban vásárolok bort és pezsgőt - helyben inkább elfogyasztom - az áruház polcára mint belépő szint ez jut. Mindig akcióban veszem, 5000 forintnál nem szoktam többet adni érte, de eme palackot 4000-ért lőttem a Pennyben, szinte hihetetlenül olcsón ahhoz képest, hogy a Bortársaság 6100-ért adja.
Az utóbbi pár évben egyre több pincészet próbálkozik meg apezsgővel, ezek jórészt palackos erjesztésű, vagyis Méthode Traditionelle italok, amit vagy maguk pezsgősítenek vagy elviszik bérpezsgősítésre mondjuk a Garamvárihoz. Be is árazzák valahová - én viszont ezeknek a pincészeteknek a próbálkozásait bizonyos árszínvonal felett nem vagyok hajlandó kifizetni, veszek inkább Kreinbacher Extra Dry-t mert tudom, hogy ez megbízható, rendben van!
A Kreinbacher birtok a Somló-hegyen van, de nem csak helyi szőlőből dolgoznak, vásárolnak szőlőt a Balaton-felvidékről is, mivel a céljuk, hogy kiemelkedő magyar pezsgőt készítsenek - nem kifejezetten somlói pezsgőt akarnak készíteni. Nem igazán kötnek kompromisszumot, és azt gondolom, hogy itthon pezsgőben ők a no.1, mégpedig azért, mert a piachoz mérten nagy tételben készítenek stabil, állandó minőséget. Hosszú utat jártak be az elmúlt körülbelül másfél évtizedben, hogy olyan pezsgőt készítsenek itthon amely minőségben közelít Champagne-hoz. Felismerték, hogy a helyi fajta furmintot házasítva standard világfajtákkal ezt úgy tudják megvalósítani, hogy közben a saját karakterüket is megtalálták.
Az Extra Dry alapját az elmúlt pár évben mindig más arányú cuvée képezte, most jelenleg 49% pinot noir és 40% chardonnay mellett 8% furmint és 3% pinot blanc szőlőfajtából készül, mondhatni dominánsan Champagne-i fajtákból. A címkén lévő L23298 azonosító szerint 2023 298. napján, azaz Október 25.-én degorzsálták. A dosage 14 gramm literenként, és legalább 22-24 hónapot érlelik palackban. Ez a talán fő konkurens Sauskával összehasonlítva dicséretes, mivel ott a Brut 18 hónapot van érlelve, de az Extra Dry csak 12 hónapot, ehhez képest ez kétszer annyi ami azért nem mindegy.
Pohárba töltve szépen gyöngyözik, közepes méretű buborékok jönnek fel sorban. Színe szép világos szalmasárga. Illatában kicsit virágos, édeskés jegyeket mutat, de némi alma is ott van. Szájba véve én nyomban felismerem a Kreinbacher stílust, viszont most kóstolva nekem már-már túl édes, déligyümölcsös, ugyanakkor tartalmas, illetve az lecsengés is hosszú. Bármiféle számomra bántó íz- vagy illatjegynek nyoma sincsen.
Azt kell, hogy mondjam ez egy kiváló, mondhatni univerzális termék. Ha valakivel meg akarjuk kedveltetni a jó pezsgőt akkor ez egy kitűnő origó lehet. Emellett stílusos és elegáns a csomagolás, a névnek pedig van akkora presztízse, hogy bárhová beállíthatunk egy üveg Kreinbacher Extra Dry-al, az sehol nem lesz snassz. Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy Kreinbacherék feltalálták a spanyol viaszt, csupán arra hívom fel figyelmet, hogy örülnék, ha mindenhol ilyen masszív lenne a belépő szint, illetve más magyar palackos erjesztésű pezsgők is hoznák ezt az ár/érték arányt.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése